Kunnanvaltuusto on kunnassa ylintä päätösvaltaa käyttävä elin, jonka jäsenet eli valtuutetut valitaan neljän vuoden välein kunnallisvaaleilla.
Hailuodossa on 17 kunnanvaltuutettua. Paikkajakauma on vaalien tulosten mukaan seuraava: Suomen Keskusta 8, Perussuomalaiset 3, Kansallinen Kokoomus 3, Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 2, Vihreät 1.
Valtuustoinfot pidetään neljännesvuosittain / tarvittaessa. Valtuustoinfoissa
tiedotetaan / keskustellaan valmistelussa olevista asioista.
Kokoukset 2024
23.1.2024 klo 18.00
20.2.2024 klo 18.00
19.3.2024 klo 18.00
16.4.2024 klo 18.00
14.5.2024 klo 18.00
11.6.2024 klo 18.00
Kokoukset 2023
21.2.2023
18.4.2023
20.6.2023
5.9.2023
31.10.2023
28.11.2023
19.12.2023
Kokoukset 2022
8.2.2022
8.3.2022
19.4.2022
17.5.2022
14.6.2022
23.8.2022
20.9.2022
18.10.2022
15.11.2022
13.12.2022
Kokoukset 2021
16.2.2021
27.4.2021
22.9.2021
19.10.2021
16.11.2021
14.12.2021
Valtuutetut
Kunnanvaltuusto 1.8.2021-31.5.2025 | |||
---|---|---|---|
Iljana Mikko, pj | DI,maanviljelä | kesk. | |
Ketola Markku, 1.vpj | luotsivanhin, eläkeläinen | sdp. | |
Tuhkanen Kari, 2.vpj | seksuaali- ja parisuhdeterapeutti, eläkeläinen | vihr. | |
Kalaja Matti | eläkeläinen, merkonomi | kesk. | |
Loukola Annukka | luokanopettaja | kesk. | |
Luoma-aho Leena | agrologi, karjanhoitaja | kesk. | |
Mäkelä Mikko | LVI-suunnittelija | ps. | |
Parrila Maarit | talonrakennusinsinööri | kok. | |
Patokoski Ahti | eläkeläinen | kesk. | |
Rantasuo Pirkko | reskontra-asiantuntija, eläkeläinen | sdp. | |
Ronkainen Katri | LuK, opiskelija | kesk. | |
Siekkinen Teija | yrittäjä | kesk. | |
Tero Jorma | kirvesmies | ps. | |
Tero Pertti | pajaohjaaja | ps. | |
Toppi Marjut | Matemaattisten aineiden opettaja | kok. | |
Tuomikoski Mikko | konepäällikkö | kok. | |
Vähämetsä Arto | maaseutuyrittäjä, agrologi(Amk) | kesk. |
Valtuutettujen yhteystiedot
Valtuutettujen sähköpostit ovat muotoa etunimi.sukunimi@hailuoto.fi
Varavaltuutetut
Valtuuston varajäsenet | |||
---|---|---|---|
Kansallinen Kokoomus (Kok.) | |||
Kemppainen Aaro | talonrakennusinsinööri | 1.varaj. | |
Huttunen Pentti | ylikonemestari | 2.varaj. | |
Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue (SDP) | |||
Sauvola Leo | vaununtarkastaja eläkeläinen | 1.varaj. | |
Marmor Maaret | sairaanhoitaja | 2.varaj. | |
Perussuomalaiset (PS) | |||
Hintikka Mika | yrittäjä | 1.varaj. | |
Viitaluoma Juho | kiinteistönhoitaja | 2.varaj. | |
Martiskainen Jarmo | huoltopäällikkö | 3.varaj. | |
Vihreä liitto (Vihr.) | |||
Laurila Anna | kasvatustieteen opiskelija,taiteilija | 1.varaj. | |
Suomen Keskusta (Kesk.) | |||
Välimäki Marko | kalastaja | 1.varaj. | |
Maikkola Minna | erityisopettaja | 2.varaj. | |
Kartimo-Pramila Sirpa | koulunkäynnin ohjaaja | 3.varaj. | |
Honkanen Sari | värjäämön työnjohtaja | 4.varaj. | |
Heikkinen-Pereira da Silva Vuokko | yrittäjä | 5.varaj. |