03.08.2022 18:00 - 22:00 , Hailuodon Nuorisoseurantalo
Kesän päättäjäistanssit!
Hailuodon lavatanssien viimeiseen osaan pistimme parastamme ja loppuhuipennus on takuuvarmaa syvälle sielujen sopukoihin soluttautuvaa musiikin ilotulitusta!
Kesäkauden tanssitapahtumiemme osalta tulee sinetöimän hurmaava ja upeaääninen Tommi Kostekivi & Corelia -orkesteri. Tommi on ennen kaikkea suuri musiikin tulkitsija. Tulkitsijana hän tekee arvokasta työtään musiikin ja kuulijansa yhteisessä tarinassa luomalla kanavan kuulijalleen, joka kosketaa sillä syvimmällä tasolla!
Tommi Kostekivi on elämänsä aikana tehnyt musiikkia ja keikkaillut erilaisten bändikokoonpanojen kanssa jo vuosia. Uusimpia saavutuksia on IskelmäMestari 2019 voitto Kiuruveden Iskelmäviikoilta. Samaisessa kilpailussa Tommi oli myös Radioyleisön suosikki. Lisäksi Tommi pääsi Tangomarkkinoiden semifinaaliin tänä vuonna yleisön suosikkina.
Voit käydä tutustumassa Tommin musiikkiin:
https://youtu.be/Xf6G3cHFfRE
Jotta tansseihin tuleminen mantereelta käsin olisi mahdollisimman helppoa, olemme yhteistyössä V. Alamäen kanssa järjestäneet teille linja-autokuljetuksen tansseihin ja takaisin. 35 euron hintaan pääset helposti tansseihin ja turvallisesti takaisin kotiin ennen puolta yötä Tuhkimon tyyliin. Matkan aikana voit siis keskittyä lauttajonottamisen sijaan meren aaltoihin ja laineiden liplatukseen.
Varaa siis lippusi kuljetuksineen V. Alamäen sivuilta:
www.v-alamaki.fi
Ja muistathan että näissä tanssiaisissa ei tanssitaitoa tarvita!
Tule vain paikalle, nauti tunnelmasta sekä kahvilan ja ravintolan antimista tai tamppaa tanssilattiaa niin että tuntuu!
Näissä tansseissa nautitaan tanssimisesta, tanssin katselemisesta ja mukavasta yhdessäolosta!
TAPAHTUMAINFO
Orkesteritanssit klo 18.00-22.00. Tansseja tahdittaa Tommi Kostekivi & Corelia -orkesteri.
HINTA:
15 euroa
PALVELUT:
* Lapsille ja nuorille oma tila jossa paljon lautapelejä.
Tilassa on aina yksi aikuinen katsomassa perään.
* Kahvio
Tarjolla kahvia, teetä, virvokkeita ja makeaa suuhun pantavaa.
* Suolaista tarjottavaa tulee tarjolle jossain muodossa.
Informoimme asiasta tarkemmin ensi viikon alussa.
* Tanssien upean kukkaloiston tarjoaa saaren oma Puutarha Merivilja.
Tapahtumassa A-oikeudet.
Tarjoilun hoitaa Hailuodon Panimo.
Hailuodon Panimolla myös tanssien viralliset etkot käännösiskelmävisan merkeissä klo 16 alkaen.
Tunnelman luojana ja tapahtuman emäntänä toimii Nunnukka Designin Marjo Lehtola.
Mikäli saavut tansseihin omalla autolla, suosittelemme käyttämään kimppakyytejä.Näin ollen varmistat sujuvamman pääsyn lauttaan.
Hailuotoon kannattaa saapua hyvissä ajoin ja käydä samalla tutustumassa saaren eri palveluihin. Palvelut löytyvät kätevästi kun lataat puhelimeesi Hailuoto-sovelluksen.
Tanssien jälkeen mantereelle päin lähtee lauttoja klo 22.30 sekä 24.00.
Ohessa linkki lautta-aikatauluihin:
https://www.finferries.fi/…/lauttapaikat-ja…/hailuoto.html
Tapahtuman kuvaamisesta vastaa Vesa Vainionpää alias Veekoovee.
Lämpimästi tervetuloa!
Hailuodon Urheilijat ry
sekä yhteistyökumppanit:
Hailuodon kunta
Hailuodon Panimo
Hailuodon Nuorisoseura ry
Nunnukka Design
Veekoovee